sobota, 15 stycznia 2011

Ceny obrączek. Jak korzystnie zakupić obrączki?


Znając rozmiar palców naszych dłoni dla obrączek możemy zastanowić się w jakim przedziale cenowym najlepiej wybrać obrączki na każdą kieszeń.

Ceny obrączek zależą głównie od surowca. Pamiętajmy, ceny obrączek kształtują się według dwóch kryteriów:

- Ceny surowca: Obecnie najtańsze są obrączki ze stali chirurgicznej, srebra oraz tytanu. Z powodzeniem można kupić komplet (2 szt) za niecałe 40 pln. Cena obrączek z żółtego złota zależy od ich próby a także od masy i szerokości. Niższe próby złota są tańsze podobnie jak obrączki o mniejszej masie. Przedział cenowy obrączek ze złota waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, np. koszt wyprodukowania pary obrączek może już zaczynać się od 400zł!!! Takich samych co w ekskluzywnych salonach biżuterii. Obrączki z platyny to zdecydowanie górna półka cenowa, najrzadziej wybierana. Ceny tutaj zaczynają się od kwot czterocyfrowych za sztukę. Nie bez znaczenia jest także miejsce, w którym planujemy kupić obrączki. Utrzymanie ekskluzywnego salonu z biżuterią generuje wysokie koszty, które mają swoje odzwierciedlenie w cenach detalicznych. Zwróćmy uwagę, że właśnie w takich salonach umiejscowionych w centrach handlowych głównie płacimy za markę firmy oraz powszechną renomę w mediach niż za rzeczywisty wyrób. Równie dobrze takie same obrączki możemy kupić u producenta lub w normalnych mniejszych sklepach jubilerskich po znacznie niższych cenach!!! Pamiętajmy ładne pudełeczko z logiem to nie wszystko, jeśli chcemy zaoszczędzić na kosztach związanych ze ślubem nie przepłacajmy w takich miejscach wspierając wielkich monopolistów. Na koniec koszty oboczne, typu: usługa ekspresowego wykonania, cena grawerunku, koszt opakowania, koszt przesyłki (dotyczy sklepów internetowych) - dopiero suma tych kosztów pozwoli na obiektywne porównanie ofert producentów i sprzedawców.



- Marży sprzedawcy: Narzut sprzedawcy nie zawsze jest jego 'widzimisię' - na rynku jest zbyt duża konkurencja aby nie dostosować swojej oferty do innych firm. Koszty uzależnione praktycznie są od faktycznej robocizny danego wyrobu oraz zużytych materiałów do produkcji obrączek przez dany zakład złotniczy. Proszę pamiętać, że kupując w salonach jubilerskich nie posiadających własnego zaplecza produkcyjnego jesteśmy narażeni na podwójne lub potrójne koszta obrączek. Dlaczego? Sprawa jest prosta: Salony takie, nie produkują tak owych obrączek, mają tylko wzorniki obrączek dużych firm produkcyjnych, z których to zamawiają już gotowe obrączki, pobierając duże zaliczki. Jesteśmy tutaj już narażeni na duży koszt z miejsca. Bowiem sprzedawca płaci już firmie za koszta produkcji, przesyłkę oraz dolicza swoją marżę sprzedaży a także może dodatkowo zlecać innemu pośrednikowi grawerowanie, gdzie koszta sumują się dając czasami bardzo wysokie sumy gotowych obrączek. Generalnie też właściciel sklepu gdzie kupujemy wspomniane obrączki obciążony jest comiesięcznymi kosztami, które przekładają się na ceny detaliczne. Wynajem lokalu, monitoring (lub ochrona), ubezpieczenie, zatowarowanie, ekspozycja towaru (gabloty, oświetlenie) - wszystko to stanowi niemały koszt. Do tego dochodzi utrzymanie pracowników, koszty ZUS oraz odprowadzane podatki. W tej sytuacji warto zapoznać się z ofertą producentów obrączek, a nie pośredników czy też drogich salonów gdzie czas oczekiwania na takie obrączki czasami jest bardzo długi np. od 4 do 6 tygodni !!! a za dodatkowy Express, gdy czas gra dużą rolę trzeba płacić krocie.

Pamiętajmy!

Niska cena wyjściowa w dużych salonach i sklepach internetowym nie musi oznaczać tej samej (niskiej) ceny przy płaceniu. Zwróćmy uwagę na:
- fakt czy cena zależy od rozmiaru: zazwyczaj w dużych salonach jubilerskich, cena zależy od rozmiaru!
- fakt czy cena podana jest dla 1 sztuki czy dla kompletu: zazwyczaj cena jest za jedną sztukę a nie komplet!
- fakt czy podana cena jest netto czy brutto: generalnie ceny podawane w Internecie lub katalogach mogą wydawać się atrakcyjne na pierwszy rzut oka, bowiem nie zawierają podatku VAT 23%. Trzeba wówczas doliczyć do cenny netto wartość podatku VAT.
- fakt czy grawerunek jest dodatkowo płatny czy bezpłatny: Obecnie większość firm wykonuje grawer dla danej pary obrączek bezpłatnie. Ograniczeniem może być tylko dostępność czcionki, zazwyczaj jedna bez możliwości wyboru.
- fakt czy opakowanie jest dodatkowo płatne czy bezpłatne: Generalnie opakowania firmowe są bezpłatne.
- fakt ile kosztuje przesyłka (i czy jest ubezpieczona): Przy wysokich kosztach sprzedawcy decydują się na wysyłkę ubezpieczoną na własny koszt jako gratis.
- masę i próbę złota (w przypadku obrączek ze złota)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz