sobota, 15 stycznia 2011

Wybór obrączek ślubnych: Podstawowe informacje na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze


 OBRĄCZKI ŚLUBNE

Obrączki z założenia mają służyć na wiele lat a zatem ich zakup powinien być dokładnie przemyślany. Zwłaszcza wtedy jeśli zostawiliśmy sobie za mało czasu na poszukiwanie obrączek. Postaram się udzielić dokładnych informacji na temat na co szczególnie zwrócić uwagę kierując się wyborem obrączek, a więc:

Wybranie przez uznanie tego co już nosimy:
Bardzo dobrze jest aby biżuteria na naszych dłoniach stanowiła gustowną kompozycję, gdzie 'gust' to słowo klucz, bowiem o gustach się nie dyskutuje. Każdy ma własne poczucie estetyki, własny styl i własny pomysł na wyrażenie siebie poprzez strój i dodatki. Dlatego warto pamiętać o dobrze obrączek do np. pod względem kolorystyki i wyglądu noszonych pierścionków czy sygnetów w wypadku mężczyzn.

Wybór surowca:
Podstawowa sprawa to wybór surowca, a mianowicie metalu szlachetnego, z którego będą wykonane nasze obrączki. Najbardziej popularne metale używane do produkcji to: Złoto, białe złoto, czerwone złoto, srebro, jak również obecnie dość popularne: tytan, platyna czy stal nierdzewna tzw. chirurgiczna. Każdy z tych metali cechuje inna wytrzymałość a także inna ceną. Osobiście polecam wybór obrączek z klasycznego żółtego złota, ze względu na swój nie przemijający charakter i styl oraz uniwersalność.

Wybór szerokości:
Obecnie poszukiwane szerokości obrączek mieszczą się w przedziale od 3mm do 6mm. Na rynku dostępne są także obrączki od 7mm do 10mm, choć ze względu na wzrost ceny przy ich produkcji są mniej popularne Wybierając obrączki o szerokości powyżej 5mm należy pamiętać aby do ustalania rozmiaru użyć również szerokiej obrączki miarowej np. 6mm lub 7mm miarek. Miarki plastikowe w dodatku cienkie nie zawsze oddadzą. Prawidłowy rozmiar palca. Pamiętajmy aby spytać sprzedawcy czy posiada odpowiednie do tego celu narzędzie pomiarowe.

Wybór profilu:
Profil obrączki to jej kształt od góry, widoczny w przekroju poziomym. Wyróżnia się obecnie podstawowe profile:
- profil płaski
- profil lekko zaokrąglony
- profil półokrągły
- profil wklęsły
Wybór koloru:
Obecnie na rynku dostępna jest cała gama barw obrączek. Począwszy od obrączek klasycznych - jednokolorowych aż po obrączki wielokolorowe. Przy zakupie obrączek wielokolorowych bardzo ważny jest sposób łączenia kolorów. Fragmenty z innego koloru mogą być dolutowane albo łączone metodą tzw. bezszwową.

Wybór zdobienia:
Innym pomysłem na obrączek jest wybór jej wyglądu zewnętrznego. Niezależnie od tego z jakiego metalu będą wykonane obrączki to nieuniknionym następstwem jest ich zużycie. Głębokie zdobienia staną się płytsze i mniej wyraziste a niektóre zdobienia w ogóle się wytrą (np. matowanie tzw. Satynowanie obrączki) - to naturalne, że obrączki noszone codziennie oraz podczas prozaicznych czynności ulegają powolnemu zużywaniu się lub też zabrudzeniom podczas np. mycia. Nie oznacza to, że dokonując wyboru mamy sobie odmawiać wszelkich zdobień. Pamiętajmy Znak czasu na obrączce jest dowodem długiego i trwałego związku.

Wybór oprawianego kamienia w obrączce:
Najpopularniejszymi oprawianymi kamieniami w obrączkach są brylanty i cyrkonie. Brylant nie podda się próbie czasu - pozostanie niezmiennie elegancki i piękny. Cyrkonia zmatowieje i będzie się wycierać z upływem czasu.

Wybór graweru w obrączkach:
Zdecydowana większość par decyduje się na wykonanie graweru w wewnątrz obrączek. Zazwyczaj do dyspozycji jest ograniczona przestrzeń na napis z uwagi na możliwości techniczne maszyny oraz wielkości danej obrączki np. rozmiary poniżej 9 rozmiaru. Większość sprzedawców ma do dyspozycji przynajmniej dwa kroje czcionek (litery drukowane pochylone oraz kaligrafię). Istnieje tez możliwość graweru zewnętrznego na specjalnych urządzeniach sterowanych komputerowo, wówczas mamy nieograniczone możliwości co do zawartości znaków oraz kształtów.

Podsumowując. Gdy dokonamy już oceny wizualnej, tego jak chcielibyśmy aby nasze obrączki były wykonane oraz wykończone nadszedł czas na wybór odpowiedniego sprzedawcy. Proszę zwrócić uwagę na to, że:
Kompetentny sprzedawca będzie potrafił:
- uprzejmie i cierpliwie udzielić wyczerpującej odpowiedzi na nurtujące nas pytania
- udzielić wskazówek, dotyczących prawidłowego ustalania rozmiarów
- doradzić wybór obrączek, spełniających nasze wymagania (lub odradzić niekorzystny wybór Kupującego)
- znaleźć alternatywę cenową jeśli zajdzie taka konieczność.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar obrączek? O czym pamiętać przy wyborze rozmiaru.


Zgodnie z polską tradycją obrączka powinna spoczywać na czwartym palcu prawej dłoni (licząc od kciuka) tzw. palcu serdecznym. Przed zakupem obrączek należy bezwzględnie dokonać właściwie pomiaru wspomnianego palca. Są trzy istotne kwestie moim zdaniem, o których należy pamiętać dokonując pomiaru, a mianowicie:

Zwrócenie uwagi na nasze dłonie. Jeśli reagują na zmiany atmosferyczne lub mają tendencję do puchnięcia - musimy mieć to na uwadze. Mierzenia powinniśmy dokonać w czasie, gdy nasze dłonie są wypoczęte (nie obciążone innymi czynnikami np. po wykonywanej pracy fizycznej gdzie dłonie narażone są na dodatkowe obciążenie)

Dokonując pomiaru zawsze i bez wyjątku należy znać rozmiar milimetryczny (średnicę lub obwód palca w milimetrach). Z uwagi na to, iż na rynku funkcjonują różne oznaczenia rozmiarów - pomiar milimetryczny będzie niezawodny i to dopiero pozwoli nam na odniesienie się do tabeli rozmiarów danego sprzedawcy np. średnica wewnętrzna w mm posiadanej już obrączki lub pierścionka

Kupując obrączki o szerokości do 4,5 mm - mierzyć podobnym szerokościowo lub węższym wzornikiem. Jeśli natomiast planujemy zakup obrączek szerokich (5 mm i powyżej) - postarajmy się dokonać pomiaru także na szerokim wzorniku. Podobnie w przypadku obrączek powyżej 8 mm. Jeśli mamy do dyspozycji jedynie wąski wzornik a planujemy kupić szerokie obrączki wówczas należy dodać od pół rozmiaru do jednego rozmiaru - w zależności od oporu na stawie palca.

 Z  mojej wieloletniej obserwacji na temat dobrania odpowiednich rozmiarów proszę mieć na uwadze następujące cenne Moim zdaniem informacje:
rozmiar nie jest jednolity na całej długości palca. Wydaje się to oczywiste, jednak mierząc rozmiar często się o tym zapominamy.
rozmiar powinien być tak dobrany żeby obrączka przechodziła z pewnym oporem przez najgrubszy staw palca. Dzięki temu palec ma wystarczającą swobodę (przy zginaniu obrączka nie uwiera) ale sama nie zsunie się nam z palca.
obrączki jak i pierścionki należy przymierzać spokojnie i bez pośpiechu. Nie można wpaść "jak po ogień". Gdy jesteśmy zdenerwowani lub po prostu się spieszymy podwyższa się tętno, dłonie robią się wilgotne i nieznacznie nabrzmiewają. Rozmiar mierzony w takich warunkach odbiega od rzeczywistości i zwykle w takich sytuacjach później obrączki są zbyt luźne.
Poniżej prezentujemy tabele przeliczników rozmiarów dla różnych systemów:
Europa
(większość)
Anglia
US
Obwód
(mm)
Średnica
5
G
4/ 4+
45
14,0
6
H
4/ 4+
46
14,3
7
H
4/ 4+
47
14,6
8
I
5
48
15,0
9
J
5
49
15,3
10
K
6-/ 6
50
15,6
11
L
6-/ 6
51
16,0
12
L
6-/ 6
52
16,3
13
M
6-/ 6
53
16,6
14
N
7/ 7+
54
17,0
15
O
7/ 7+
55
17,3
16
O
7/ 7+
56
17,6
17
P
8
57
18,0
18
Q
8
58
18,3
19
R
9/ 9+
59
18,6
20
S
9/ 9+
60
19,0
21
S
9/ 9+
61
19,3
22
T
10
62
19,6
23
U
10
63
20,0
24
V
11-/ 11
64
20,3
25
V
11-/ 11
65
20,6
26
W
11-/ 11
66
21,0
27
X
12
67
21,3
28
Y
12
68
21,6
29
Z
13-/ 13
69
22,0
30
Z
13-/ 13
70
22,3
31
Z+
13-/ 13
71
22,6
32
Z+
14
72
23,0
33
Z++
14
73
23,3
34
Z++
14
74
23,6

Ceny obrączek. Jak korzystnie zakupić obrączki?


Znając rozmiar palców naszych dłoni dla obrączek możemy zastanowić się w jakim przedziale cenowym najlepiej wybrać obrączki na każdą kieszeń.

Ceny obrączek zależą głównie od surowca. Pamiętajmy, ceny obrączek kształtują się według dwóch kryteriów:

- Ceny surowca: Obecnie najtańsze są obrączki ze stali chirurgicznej, srebra oraz tytanu. Z powodzeniem można kupić komplet (2 szt) za niecałe 40 pln. Cena obrączek z żółtego złota zależy od ich próby a także od masy i szerokości. Niższe próby złota są tańsze podobnie jak obrączki o mniejszej masie. Przedział cenowy obrączek ze złota waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, np. koszt wyprodukowania pary obrączek może już zaczynać się od 400zł!!! Takich samych co w ekskluzywnych salonach biżuterii. Obrączki z platyny to zdecydowanie górna półka cenowa, najrzadziej wybierana. Ceny tutaj zaczynają się od kwot czterocyfrowych za sztukę. Nie bez znaczenia jest także miejsce, w którym planujemy kupić obrączki. Utrzymanie ekskluzywnego salonu z biżuterią generuje wysokie koszty, które mają swoje odzwierciedlenie w cenach detalicznych. Zwróćmy uwagę, że właśnie w takich salonach umiejscowionych w centrach handlowych głównie płacimy za markę firmy oraz powszechną renomę w mediach niż za rzeczywisty wyrób. Równie dobrze takie same obrączki możemy kupić u producenta lub w normalnych mniejszych sklepach jubilerskich po znacznie niższych cenach!!! Pamiętajmy ładne pudełeczko z logiem to nie wszystko, jeśli chcemy zaoszczędzić na kosztach związanych ze ślubem nie przepłacajmy w takich miejscach wspierając wielkich monopolistów. Na koniec koszty oboczne, typu: usługa ekspresowego wykonania, cena grawerunku, koszt opakowania, koszt przesyłki (dotyczy sklepów internetowych) - dopiero suma tych kosztów pozwoli na obiektywne porównanie ofert producentów i sprzedawców.



- Marży sprzedawcy: Narzut sprzedawcy nie zawsze jest jego 'widzimisię' - na rynku jest zbyt duża konkurencja aby nie dostosować swojej oferty do innych firm. Koszty uzależnione praktycznie są od faktycznej robocizny danego wyrobu oraz zużytych materiałów do produkcji obrączek przez dany zakład złotniczy. Proszę pamiętać, że kupując w salonach jubilerskich nie posiadających własnego zaplecza produkcyjnego jesteśmy narażeni na podwójne lub potrójne koszta obrączek. Dlaczego? Sprawa jest prosta: Salony takie, nie produkują tak owych obrączek, mają tylko wzorniki obrączek dużych firm produkcyjnych, z których to zamawiają już gotowe obrączki, pobierając duże zaliczki. Jesteśmy tutaj już narażeni na duży koszt z miejsca. Bowiem sprzedawca płaci już firmie za koszta produkcji, przesyłkę oraz dolicza swoją marżę sprzedaży a także może dodatkowo zlecać innemu pośrednikowi grawerowanie, gdzie koszta sumują się dając czasami bardzo wysokie sumy gotowych obrączek. Generalnie też właściciel sklepu gdzie kupujemy wspomniane obrączki obciążony jest comiesięcznymi kosztami, które przekładają się na ceny detaliczne. Wynajem lokalu, monitoring (lub ochrona), ubezpieczenie, zatowarowanie, ekspozycja towaru (gabloty, oświetlenie) - wszystko to stanowi niemały koszt. Do tego dochodzi utrzymanie pracowników, koszty ZUS oraz odprowadzane podatki. W tej sytuacji warto zapoznać się z ofertą producentów obrączek, a nie pośredników czy też drogich salonów gdzie czas oczekiwania na takie obrączki czasami jest bardzo długi np. od 4 do 6 tygodni !!! a za dodatkowy Express, gdy czas gra dużą rolę trzeba płacić krocie.

Pamiętajmy!

Niska cena wyjściowa w dużych salonach i sklepach internetowym nie musi oznaczać tej samej (niskiej) ceny przy płaceniu. Zwróćmy uwagę na:
- fakt czy cena zależy od rozmiaru: zazwyczaj w dużych salonach jubilerskich, cena zależy od rozmiaru!
- fakt czy cena podana jest dla 1 sztuki czy dla kompletu: zazwyczaj cena jest za jedną sztukę a nie komplet!
- fakt czy podana cena jest netto czy brutto: generalnie ceny podawane w Internecie lub katalogach mogą wydawać się atrakcyjne na pierwszy rzut oka, bowiem nie zawierają podatku VAT 23%. Trzeba wówczas doliczyć do cenny netto wartość podatku VAT.
- fakt czy grawerunek jest dodatkowo płatny czy bezpłatny: Obecnie większość firm wykonuje grawer dla danej pary obrączek bezpłatnie. Ograniczeniem może być tylko dostępność czcionki, zazwyczaj jedna bez możliwości wyboru.
- fakt czy opakowanie jest dodatkowo płatne czy bezpłatne: Generalnie opakowania firmowe są bezpłatne.
- fakt ile kosztuje przesyłka (i czy jest ubezpieczona): Przy wysokich kosztach sprzedawcy decydują się na wysyłkę ubezpieczoną na własny koszt jako gratis.
- masę i próbę złota (w przypadku obrączek ze złota)

Złote obrączki. Jaką próbę złota wybrać?

Gdy mamy już pomysł, gdzie chcemy kupić dane obrączki oraz ile zamierzamy na nie przeznaczyć musimy wybrać próbę (stop) z którego chcemy aby nasze obrączki zostały wykonane. Ma to wpływ na cenę oczywiście. Im wyższa próba tym droższe obrączki. Mowa oczywiście o uniwersalnych obrączkach ze złota. Ustawowo w Polsce obowiązuje prawo probiercze (ustawa z dnia 3 kwietnia 1993 r.), co oznacza, że wyroby przeznaczone do handlu, podlegają obowiązkowi badania i cechowania przez specjalne organy probiercze. Wszystkie wyroby z metali szlachetnych, po uprzednim badaniu, powinny zostać opatrzone cechą probierczą, określającą rodzaj metalu szlachetnego oraz próbą, wyrażoną w częściach tysięcznych. Obowiązkowi cechowania nie podlegają wyroby ze złota lub platyny o masie mniejszej niż 1 gram oraz wyroby ze srebra o masie mniejszej niż 5 gramy w sztuce lub w dwóch sztukach, gdy w obrocie stanowią parę (np. kolczyki). Jednak dla każdego wyrobu z metalu szlachetnego powinna być przypisana jego masa i próba. Nowe wyroby z metali szlachetnych są ponadto oznaczane znakiem wytwórcy tzw. imiennikiem. Wyroby pokryte powłoką z metalu szlachetnego lub je przypominające posiadają znaki "metal" lub "met" lub znak próby złota, którą zostały pokryte, odznaczają je od wyrobów wykonanych wyłącznie z metali szlachetnych.

Na cesze probierczej zawarte są następujące informacje:

-Rodzaj metalu szlachetnego, z którego wykonany jest wyrób
-RYCERZ oznacza wyrób ze ZŁOTA
-KOBIETA oznacza wyrób ze SREBRA
-GŁOWA KONIA oznacza wyrób z PLATYNY
-Próbę, czyli informację o zawartości metalu szlachetnego w 1000 jednostkach
-Oznaczenie miejsca cechowania: B - Bydgoszcz/ G - Gdańsk/ H - Chorzów/ K - Kraków/ Ł - Łódź/ P - Poznań/ W - Warszawa/ V - Wrocław/ Z – Częstochowa


Stosuje się oznaczenia cyfrowe określające zawartość procentową czystego złota w wyrobie. I tak np. najpopularniejsza próba złota w Polsce 0,585 (14 ct - karatów) zawiera w 1 gramie 0,585g czystego złota oraz pozostałą część, czyli 0,415g innych metali (srebro, miedź, pallad, nikiel itp.), mających wpływ na jego trwałość i walory kolorystyczne.

Próba złota to sposób określenia zawartości złota w stopie, wyrażonej w promilach. Przykładowo: jeśli stop zawiera 50% czystego złota, to mówimy, że jest to złoto próby 500.
Czyste złoto jest bardzo miękkie i - aby było twardsze - domieszkowane jest innymi metalami. Aby ustandaryzować ilość złota i domieszki, wprowadzono tzw. próby złota:
pierwsza próba złota - 960
druga próba złota - 750
trzecia próba złota - 585
czwarta próba złota - 500
piąta próba złota - 375
szósta próba złota - 333
Istnieje jeszcze inny podział czystości złota, określanej w karatach, gdzie 1 karat odpowiada zawartości wagowo 1/24 czystego złota w stopie:
24-karatowe - próba 1000 (z definicji)
22-karatowe - próba 916
18-karatowe - próba 750
14-karatowe - próba 585
12-karatowe - próba 500
10-karatowe - próba 417
9-karatowe - próba 375
8-karatowe - próba 333
Tak więc złoto drugiej próby można określić jako: złoto próby 750 zawierające 75% czystego złota lub złoto 18-karatowe.

Nie raz spotykane są złote obrączki bez wyraźnie wybitej próby urzędowej. Na których zazwyczaj jest wybity numer np. 333 lub 585 oznaczający próbę złota, są to tzw. Cechowniki, które świadczą o użytej procentowej zawartości złota w stopie. Tutaj zaznaczam iż również są to pełnowartościowe wyroby, nawet jeśli nie posiadają znaku urzędu probierczego. Zazwyczaj takie produkty są wykonywane w ramach usługi jubilerskiej (na zamówienie u producenta lub złotnika), gdzie producent lub dany zakład złotniczy informuje wybijając cechownik, o danej zawartości złota w obrączce. Wyroby takie są zazwyczaj tańsze o koszt cechowania, który jak wiadomo dla złota również ma swoją istotną cenę.

Najbardziej popularne obrączki w Polsce wykonywane są zazwyczaj z żółtego 14-karatowego złota czyli złota próby 585. Choć w ostatnich latach popularność zyskują obrączki wykonane z białego złota czy też obrączki wykonywane ze złota próby 750 – 18 karatów, choć takie komplety są zazwyczaj na wstępie bardzo drogie Niestety jak to w życiu bywa wszystko ma swoje wady i zalety, o których musimy pamiętać. Osobiście polecam wybór żółtego złota, jest ono zdecydowanie najlepsze w obróbce i utrzymaniu charakteryzujące się bardzo ładnym połyskiem oraz tym „czymś” czym złoto urzeka każdego. Nie będę odradzał także białego złota, bo jak wiadomo wszystko ma swój urok. Generalnie warto pamiętać, że białe złoto zawiera zazwyczaj znaczące ilości niklu w stopie, który to jak powszechnie wiadomo wywołuje uczulenia lub podrażnienia skóry w skrajnych przypadkach alergie. Trzeba też powiedzieć, że białe złoto jest zdecydowanie bardziej twarde niż żółte oraz dodatkowo zabezpieczone RODEM - pierwiastkiem z grupy platynowców, w procesie galwanizacji nadając mu charakterystyczny wygląd i barwę. Oczywiście nie odradzam wyboru tego rodzaju złota, ale należy pamiętać o jego zawartości składowej, by uniknąć nie przyjemnych sytuacji podczas codziennego użytku tak owych obrączek.

Często padają pytania, czy warto wykonywać obrączki ze złota o niższej próbie niż 585. Mowa o próbie szóstej czyli p.333. Podstawowe, a wręcz z doświadczenia i obserwacji wynikające różnice to: Złoto próby 333 jest znacznie tańsze od złota próby 585, wynika to z ilości złota w stopie. Nie mniej jednak złoto-to złoto i tego nic nie zmieni. Czy będzie to próba trzecia czy szósta, zawsze będzie to złoto. Generalnie choć nie jest to reguła złoto próby 333 jest stosunkowo twardsze i ciut jaśniejsze. Choć zależy to od dodatku do stopu obrączek, jaki dodatek został użyty oraz od technologii wykonania tak owych obrączek. Na pewno obrączki te mniej się rysują niż dajmy na to złoto próby 750. Mówi się również o nieco większej odporności złota 333, choć różnica jest subtelna – wręcz niewyczuwalna. Ta sama objętość złota 333 jest trochę lżejsza od stopu 585. Faktem jest iż próba 333 jest również bardzo popularna i nie jest ona w cale gorsza od 585. Po prostu bardziej wynika to z faktu iż 585 była od czasów powojennych bardziej popularna w Polsce oraz jak do ostatnich lat był to optymalny stosunek ceny do zawartości czystego złota. Wpływ miał także na to fakt sprowadzanych wyrobów z Rosji (wyroby z czerwonego złota). Oczywiście znajdą się malkontenci dla których próba 333 jest bezwartościowa. Proszę brać poprawkę na to iż jest to zazwyczaj odradzająca konkurencja oraz producenci wykonujący biżuterie 14-karatową, którzy w obawie o słabą sprzedaż swoich wyrobów z wyższej próby obawiają się tak owych wyrobów wykonanych z próby 333 odradzając klientom jej stosowanie. Wiadomo tutaj pojawiają się względy ekonomiczne i to nie podlega dyskusji: Złoto próby 333 jest dużo tańsze od złota próby 585. Różnica w cenie jest bardzo widoczna oraz odczuwalna w dzisiejszych czasach. Nie mniej jednak dla osób, które nie chcą wydać dużych 4 cyfrowych kwot, za obrączki – ta próba jest w sam raz. Tutaj lepszej nie znajdziemy. Patrząc na obecną tendencje próba 333 znów wraca do łask, choć zapomniana nieco...

Profile obrączek. Czyli jak będą wyglądać nasze obrączki.

Mając ustaloną próbę z jakiej chcemy aby nasze obrączki wykonane, teraz możemy wybrać profil (model) obrączek, który odpowiada naszym gustom.

Jak już napisałem powyżej, profil obrączki to jej kształt od góry, widoczny w przekroju poziomym. Wyróżnia najpopularniejsze profile takie jak:

profil płaski
profil płaski, z ściętymi bokami (tzw. Fazowany)
profil lekko zaokrąglony
profil półokrągły (Klasyczny)
profil wklęsły profil z toczeniami (rowki)

Dodatkowo można rozmaicie wykończyć brzegi oraz wierzch obrączek, poprzez wykończenia. W zależności od użytego "materiału ściernego" otrzymuje się kilka powierzchni wykończeniowych:

Satynowanie wzdłużne - charakteryzuje się matem skierowanym wzdłuż przedmiotu;
Satynowanie poprzeczne - posiada mat skierowany w poprzek przedmiotu;
Piaskowanie - charakteryzuje się delikatnym równomiernie rozłożonym matem;
Młoteczkowanie - powierzchnia charakteryzuje się głębszym matowieniem, powierzchnia zazwyczaj uzyskiwana poprzez młoteczkowanie diamentem.